doTERRA yoga kolekcia

Čo sú to esenciálne oleje?

Čo sú to esenciálne oleje?

Esenciálne oleje, /éterické oleje/ to priame čisté výťažky z prírody, ktoré sa získavajú destiláciu z rastlín, z kvetov, listov, stoniek, semien, koreňov a plodov.

Esenciálne oleje, často nazývané aj éterické oleje, sú alternatívou pre tých, ktorí uprednostňujú prírodnú cestu pred chemickou. Pôsobia na viacerých úrovniach, na fyzickej, emocionálnej a mentálnej. Majú priaznivý účinok na organizmus, nakoľko podobne ako antioxidanty zneškodňujú alebo neutralizujú voľné radikály tým, že ich naviažu na seba. Voľné radikály spôsobujú poškodenie bielkoví, DNA a rôznych tkanív a tak narušujú zdravú rovnováhu v organizme. Esenciálne oleje sa celosvetovo získavajú v čistej certifikovanej terapeutickej kvalite, pod špeciálnym dohľadom tímu odborníkov.

Kam siaha história esenciálnych olejov?

Esenciálne oleje sú pre svoju lahodnú vôňu balzamom nie len pre telo, ale aj pre dušu a jej emocionálne prejavy, preto boli už od pradávna používané celými generáciami predkov.

S obľubou používali aromaterapiu už aj Egypťania a Gréci.  Éterické oleje sa našli dokonca aj v hrobke kráľa Tutanchamona a Gréci  pripisovali aromatickým  látky v olejoch nadprirodzenú moc. Zmienka o aromatických látkach z rastlín sa nachádza aj v Biblii. Arabom sa pripisuje zásluha na vynájdení získavania éterických olejov destiláciou. Celá Európa používala éterické oleje v parfumoch, mydlách a kozmetickom priemysle.

Ako vplývajú esenciálne oleje na mozog?

Schopnosť prestupovať cez hematoencefalickú bariéru, ktorá chráni mozog,  je základným predpokladom na liečbu chorôb a porúch postihujúcich mozog. Ani niektoré lieky nedokážu prestúpiť práve túto bariéru .Zložky  nazývané seskviterpény, ktoré sa bežne nachádzajú v éterických olejoch ako kadidlo, santal, majú schopnosť preniknúť hematoencefalickou bariérou. /Zhang a kol. 2009, Wang a kol. 2012/. Seskviterpény preto môžu priamo vplývať na mozgové bunky, dochádza ku vzájomnému pôsobeniu s dopamínovými a serotonínovými receptormi. Pachy a emócie sa spracovávajú v limbickom systéme v mozgu, kde sa nachádza emočná žľaza  amygdala. Amygdala  zohráva dôležitú úlohu pri uvoľňovaní emocionálnej traumy. Vôňou sa stimuluje táto žľaza. Preto esenciálne oleje môžu byť kľúčom k uvoľneniu emocionálnej traumy a rôznym blokom.

 

Ako sa používajú esenciálne oleje?

Metódy používania olejov:

Lokálne – nanesenie oleja na pokožku.  Buď sa nanáša  na postihnutom mieste , prípadne na zátylok, odkiaľ to má veľmi blízko ku amygdale, alebo na plosky nôh, kde sú energetické zakončenia dráh jednotlivých orgánov/meridiány/.                      

 Difúzne – rozptyľovanie vo vzduchu, v difúzeri a vdychovanie priamo z dlaní. Takto sa esenciálny olej dostáva cez nosovú dutinu, cez čuchové bunky na receptory a čuchový bulbus, kde sa naviaže molekula vône z esenciálneho oleja. Potom sú signály posielané do mozgu a konkrétne do emočnej žľazy, amygdaly. Vďaka tomu, žečuchový systém je tak úzko prepojený s limbickým systémom, majú esenciálne éterické oleje taký výrazný fyziologický a psychologický vplyv .

Vnútorne – užívanie v podobe kvapiek alebo toboliek. Pri vnútornom podaní sa esenciálny éterický olej dostáva cez žalúdok, tenké črevo, do hrubého čreva a je vylúčený von z organizmu. Tiež sa absorbuje  zo žalúdka a tenkého čreva do krvného obehu, pečene, kde sa metabolizuje. Z krvi sa distribuje systémovým obehom do pľúc a je vylúčený výdychom, alebo do obličiek a je vylúčený močom.

Esenciálne oleje spôsobujú prevrat v tom, ako sa mnohé rodiny na celom svete, začali starať o svoje zdravie prostredníctvom týchto olejov. Sú ich každodenným sprievodcom od rána do večera, či už je to doma, v práci, v školách. Dokonca v zahraničí sa esenciálne oleje používajú v nemocniciach, ústavoch, veľkých firmách ako súčasť antistresových programov.

Ako som sa dostala ku olejom doTerra?

Náhodou som sa zúčastnila prednášky s názvom Domáci lekár, ktorá ma natoľko oslovila, že sme sa s olejmi skamarátili. Keďže viem, že náhody neexistujú, začala som oleje používať denne. Ak ma bolela hlava dala som si pár kvapiek Kadidla na zátylok. Ak mi bolo nevoľno, nakvapkala som si kadidlo priamo na jazyk. Keď mi bola zima, alebo teplo, pomohol mi Peppermint, ktorý vyrovnáva teplotu tela v organizme a má povzbudzujúci účinok. Ak som potrebovala povzniesť k činnosti, tak Lemon má nielen povznášajúci ale aj rozpúšťajúci efekt. Preto sa s obľubou používa na čistenie plôch  a  na rozpúšťanie škodlivých látok v tele. To čo Citrón rozpustí, Peppermint vynesie  von z organizmu. Preto sa doporučuje piť dopoludnia vodu s citrónom a popoludní s Peppermintom. Na kožné alergie pomáha Melaleuce, nazývaný TeaTree alebo čajovníkový olej. Pri nespavosti, alebo ak som sa popálila, siahala som po Levanduli. Pri zlom trávení a pálení žáhy  mi pomohol  Zen Gest- olej trávenia. Imunitu posilní OnGuard, ktorý si poradí s vírusmi, baktériami a plesňou, chutí vynikajúco , hlavne v mede a preto sa pridáva do čaju. Na akútne a chronické bolesti pomáha Deep blue, ktorý zmierňuje bolesť. Pri ťažkostiach s dýchaním napomáha Air, ktorý uvoľňuje dýchacie cesty. Osvedčenou kombináciou je Lemon, Levandula a Peppermint, ktorý zmierňuje príznaky sezónnej  alergie. Snáď ešte spomeniem Oregano, ktorý pôsobí proti plesniam, vírusom, baktériám .Je veľmi účinný na bradavice.  Je veľmi koncentrovaný, preto je potrebná opatrnosť, je vhodné ho používať zriedený.

Každý olej má aj svoj psychický a emočný význam. O tom si povieme na budúce.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Email
Telegram
WhatsApp
X

Pridajte sa do mojej facebookovej skupiny

Sledujte novinky z oblasti sebapoznania a nastavenia vzťahov v komunite Životný súlad – lepšie vzťahy s numerológiou.