bolesť chrbáta

Kedy a prečo je dobré skúsiť psychosomatiku?

Stáva sa vám, že sa vám určité zdravotné ťažkosti opakujú znova a výsledky vyšetrení sú negatívne? Veľa ľudí chodí k lekárom, ktorí nevedia zistiť príčinu ochorenia. Lekár neraz povie: „Ste v poriadku, určite to bude psychického pôvodu alebo je na príčine stres.“ Má pravdu.

Práve v takýchto prípadoch je namieste vyhľadať psychosomatickú poradňu. Venujem sa jej už sedem rokov a skúmam vďaka nej vzájomnú súvislosť medzi psychikou, duševným rozpoložením a fyzickým prejavom ochorenia.

Pochopením podstaty choroby, vyrovnaním sa s ťažkými životnými  situáciami, zmenou postoja k sebe a k okoliu, sa človeku neraz naskytne riešenie, ktoré doteraz nevidel. Zrazu sa pre neho neriešiteľný problém stáva riešiteľný. Často má ľudské telo schopnosť sa samo uzdraviť, a teda naštartovať regeneračné procesy. Samozrejme, ak choroba nie je v rozšírenom štádiu, kde sú už potrebné lieky a liečenie lekárom.

Takmer pred ôsmimi rokmi som bola v situácii, keď ma bolelo rameno. Vôbec som nedokázala zdvihnúť ruku. Musela som absolvovať celú škálu vyšetrení, na ktoré ma postupne posielali moji lekári. Najprv všeobecný lekár, potom ortopéd, rehabilitačný lekár, chirurg. Každý ma poslal na iné vyšetrenie a snažili sa prísť na to, čo sa deje. Nakoniec skonštatovali, že pomôže iba operácia. Akosi som sa s touto možnosťou nedokázala stotožniť. Primárka rehabilitácie mi povedala, že mi možno pomôže zázrak alebo ma bolesť prejde do roka a do dňa. Nerozumela som tomu , čo tým myslela, že do roka a do dňa.

Bolesť ma obmedzovala v práci i v bežnom živote. Postupne som si na ňu zvykla, keď mi asi po pol roku prešla z jedného ramena do druhého. Vôbec som tomu nerozumela. Nechcela som sa vzdať myšlienky, že musí existovať aj iná cesta, než si dať operovať rameno. Niečo vo vnútri mi hovorilo, že sa mám viac zaujímať o to, prečo bolesť prišla. Čo mi má môj zdravotný problém povedať?   

Navštívila som jednu shiatsu terapeutku, ktorá mi vysvetlila ako niekedy ochorenia súvisia s našimi emóciami, myšlienkami, vzťahmi, s naším správaním a naším životom. Začala som študovať príčiny ochorení a emócie. Skúmala som svoje pocity, myšlienky a začala som si všímať situácie, ktoré sa diali. Hľadala som, s čím tá bolesť súvisí. Pochopila som, že mojim najbližším sa snažím zasahovať do života a chcem za nich všetko riešiť. Snažím sa im pomáhať, aby som ich odbremenila a beriem si na seba viac, než je nutné. Všetko som si naložila na svoje  ramená.

Zmenila som svoj postoj a každému som nechala jeho vlastnú zodpovednosť za svoje správanie a konanie. Prestala som si brať úlohy druhých na seba a moje rameno ma  bolelo čoraz menej. Bolesti po istom období ustúpili a ukázalo sa, že som bola dlhodobo pod tlakom a v strese.

Všetko, čo som robila, som robila akoby na autopilota. Bola som naučená, že ja som tá, ktorá sa vždy musí o všetkých postarať. Neuvedomovala som si, že to môžem zmeniť a mať v živote inak. Až boľavé rameno mi dalo signál, že niečo nie je v poriadku. Niekedy má ochorenie aj psychickú príčinu. Chce nás zastaviť, na niečo upozorniť. Telo je múdre a v podstate nás chráni. Je dobré ho počúvať.

Práve tejto bolesti vďačím za to, že mi ukázala cestu, ako porozumieť sebe a viac sa počúvať. Choroba je niekedy rečou duše, ktorá nám cez telo hovorí, že niečo nie je v poriadku.

Psychosomatika v tej dobe bola pre mňa neznáma. Nevedela som, že existuje metóda, ktorá hľadá vzájomné súvislosti, ktoré sa spájajú s ochorením. Zaujali ma natoľko, že som ju začala študovať  a teraz sa jej venujem naplno.

Psychosomatiku som študovala v Prahe, na inštitúte AKTIP u psychiatričky MUDr. Jarmily Klímovej a psychologičky Mgr. Michaely Fialovej. Študovala som aj Základy Tradičnej čínskej medicíny u MUDr. Juraja Jaseňa. Absolvovala som certifikovaný kurz Etikoterapia zdravia, Etikoterapia vzťahov a Fytoterapia v inštitúte vzdelávania REMAS Piešťany. Preštudovala som celú škálu odbornej literatúry s touto problematikou. Počas mojej praxe sa stretávam  jednak so situáciami, ktoré priamo súvisia s ochorením, kde je potrebné sa hlavne zaoberať pocitmi, myšlienkami, rôznymi programami z detstva a duševnými  zraneniami, ktoré si prenášame do dospelosti. V poslednej dobe je veľmi aktuálna  téma vzťahy, kde som mala veľmi veľa pozitívnych ohlasov a „AHA“ momentov.

Počas praxe to boli úspešne vyriešené situácie hlavne ohľadom kožných ochorení, ekzémov, psoriázy, alergií, bolesti hlavy, vysokého krvného tlaku, búšenie srdca, ťažkostí tráviaceho traktu, dýchacích ťažkostí, pohybového aparátu,  ochorení ženských pohlavných orgánov, neplodnosti, ochorení srdca a detských ochorení. Viac informácií o mojich službách nájdete na https://vieravarsova.sk/psychosomatika/

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
Email
Telegram
WhatsApp
X

Pridajte sa do mojej facebookovej skupiny

Sledujte novinky z oblasti sebapoznania a nastavenia vzťahov v komunite Životný súlad – lepšie vzťahy s numerológiou.